6/14/2013

Nemzetközi konyha

Az új albérletben ebben a hónapban egy Finnországban élő lengyel fiú a lakótársam, aki Szentkuthy Miklós Prae regényéből írja a disszertációját. Filip nagyon szereti Magyarországot, majdnem annyira, mint  én Itáliát :-) Sokat élt már Budapesten, de még sosem lakott olyan magyarokkal, akik főznek is. Már evett krumplis tésztát kovászos uborkával, mákos gubát, mákos bögrést, gombapörköltet, borsólevest és bundás kenyeret. A bundás kenyér szerinte nagyon csúnya, de sajttal 2 nagy szeletet is megevett, azt hiszem ízlett neki. Egyik vacsorára tócsnit szeretnék készíteni, és persze az elmaradhatatlan  aranygaluskát is szeretném megsütni, mert az szerintem alap :-) 
Ti milyen tradicionális magyar ételt sütnétek-főznétek egy vegetáriánus külföldinek? 

A vasárnapi piknikhez ezt a receptet hoztam, többek szerint kimondhatatlanul finom...


Hozzávalók (két kalácshoz, 12-14 szelet)
Tészta:
55 dkg liszt
10 dkg cukor
2 evőkanál szárított élesztőpor
1 teáskanál só
1 citrom reszelt héja
3 egész tojás
1,2 dl hideg víz
15 dkg puha vaj + a forma kikenéséhez
Töltelék:
15 dkg olvasztott étcsokoládé
12 dkg olvasztott vaj
5 dkg porcukor
3 dkg keserű kakaópor
1 teáskanál só
10 dkg dió, durvára vágva
Tetejére szirup:
25 dkg cukor
1,5 dl víz

Mind a tésztát mind a tölteléket előző este érdemes előkészíteni. A tésztához egy nagy keverőtálba tesszük a lisztet, a kristálycukrot, az élesztőport, a sót, a reszelt citromhéjat (narancshéjat is használhatunk), majd hozzáadjuk a három tojást, a vizet. Elektromos kézimixer dagasztókarjával (vagy robotgépben) összekeverjü, majd fokozatosan hozzáadjuk a puha vajat. 5-6 percig keverjük, amíg a tészta szépen összeáll. Bucit formázunk belőle, és egy kiolajozott üvegtálban, lefedve, éjszakára (de legalább néhány órára) a hűtőbe tesszük, reggelre pont megkel. A tölteléket is előkészítjük (így praktikus, de ezt készíthetjük frissen másnap is): vízgőz fölött felolvasztjuk együtt a feldarabolt csokoládét és vajat. Tálkában csomómentesen összekeverjük a a porcukrot, a kakaóport és a sót (és a kardamomot). Hozzáadjuk az olvasztott csokoládét és vajat, összekeverjük. Hűtőbe tesszük. (másnapra megdermed, úgyhogy vízgőz fölött, vagy mikróban kicsit fel kell melegíteni, hogy kenhető, de nem folyós masszává olvadjon vissza.) Másnap reggel a tésztát (és a tölteléket is) két részre osztjuk (érdemes mérlegen lemérni, hogy a két adag valóban egyforma legyen). Az egyik bucit lisztezett gyúródeszkán 40x30 cm-es téglalapra nyújtjuk. Megkenjük a csokis töltelék felével, megszórjuk a durvára vágott dióval, a kandírozott narancshéjjal. Hosszában, bejgli-szerűen feltekerjük. Most éles késsel hosszában félbevágjuk, majd hosszában, három egyenletes szakaszban összefonjuk. Óvatosan áthelyezzük egy  kivajazott gyümölcskenyér formába. Megismételjük a másik adag tésztával és töltelékkel. Huzatmentes helyen 1 óráig kelesztjük. 190C fokos sütőben 30 percig sütjük. Közben kis lábasban összeforraljuk a cukrot és a vizet, langyosra hűtjük, majd a forró kalácsot ezzel meglocsoljuk. Teljesen kihűtjük, úgy szeleteljük. (Recept: Yotam Ottolenghi, Chocolate krantz cakes, Jerusalem, 284.o.) 

Szép hétvégét mindenkinek :-)

4 megjegyzés:

  1. Hamis gulyás, juhtúrós sztrapacskát. Halat fogyaszt? Egy kis finom halászlé :) , sztrapi mellé harcsapaprikás.

    VálaszTörlés
    Válaszok
    1. Halat sem nem eszik :-( A sztrapacska is csak szalonnával jó (túrós tésztát cukorral már ettünk...) :-D

      Törlés
  2. Névtelen6/14/2013

    Tejfölös krumplileves, paprikás krumpli, zöldbabfőzelék, spenót, tökfőzelék, káposztás tészta, juhsajttal töltött gombafejek, sajtos pogácsa, almás pite, máglyarakás, rakott palacsinta, lecsó, stb...

    VálaszTörlés
  3. Filip rengeteg lecsót eszik (tegnap ratatouille-t főzött), a tökfőzeléket én nem szeretem :-) Viszont a máglyarakás, a zöldbabfőzelék remek 5let, köszönöm!

    VálaszTörlés

Minden vélemény számít!